ТЕМА: Дитячі роки великого Кобзаря.
Д. Красицький «Тарас Шевченко»
МЕТА: Розширити знання
учнів про життя і творчість генія українського народу – Т. Г. Шевченка,
про його прагнення допомагати пригнобленим; викликати гордість за талановитих
дітей з простолюду, за їхнє бажання вчитися, служити своєму народу.
Вдосконалювати навички читання
прозових творів, навички правильного, виразного, свідомого читання, збагачувати
словниковий запас; розвивати зорову пам’ять, зв’язне мовлення, творчі здібності
дітей.
Виховувати почуття гідності і
любові за свій народ, прагнення зберігати в пам’яті історію свого народу.
Обладнання: портрет Т. Г. Шевченка, індивідуальні таблиці для
розчитування, картки із завданнями для роботи в групах, картки «Тестова
вікторина», (слайди) про життя і творчість поета, «Кобзар», опорна схема
«Розподіл тексту за частинами».
ХІД УРОКУ
І.
Оргмомент.
Станьте, діти, всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько.
Посміхніться ви до мене.
А тепер самі до себе.
Привітайтесь! «Добрий день!»
- Діти, пригадайте девіз уроку
читання.
- Хто багато читає, той багато
знає.
ІІ.
Актуалізація опорних знань.
1. Гра «Обличчям до обличчя»
(перевірка читання художньої літератури). Робота в парах.
2. Мовна розминка.
- Для того, щоб читати правильно,
потрібно тренувати своє дихання, розширювати кут зору, розвивати пам’ять та
увагу.
1. Зарядка для ротика.
- «Цокання язиком у ротовій
порожнині»: тупіт коня.
- Поклацайте зубками.
- Посичіть гускою: с-с-с.
- А тепер продзижчіть, як
бджілка: дз-з.
- Подеренчіть, як трактор:
др-др-др.
2. Дихальні вправи:
а) Вправа «Водолаз».
б) Надування кульки.
в) Здування пір’їнки. (здмухніть
пір’їнку).
3. Розчитування:
а) Читання складів (за
індивідуальними таблицями) у швидкому темпі.
б) Робота над
скоромовкою:
Сів шпак на шпаківню,
заспівав шпак півню:
Так, як ти не вмію я,
ти не вмієш так, як я.
в) Робота над
чистомовкою:
Ма-ма-ма, минула вже
зима.
Ель-ець-ець – повіяв
теплий вітерець.
Ок-ок-ок – розтанув
останній сніжок.
Ва-ва-ва – веселіше
синичка співа.
Ні-ні-ні – діти радісні
весні.
г) Гра «Знайди зайве
слово».
д) Робота з карткою
«Друкар».
- Надрукуйте слова:
березень, Тарас, поет, художник.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності, оголошення теми і
мети уроку.
- Діти, кому буде
присвячений сьогоднішній урок, ви здогадаєтеся, коли прочитаєте прислів’я.
1. Гра «Розсипанка». Робота в парах.
1. Шевченко Тарас - наче сонце для нас.
2. Шанує Шевченка
Україна, як мати рідного чина.
3. Шевченкове слово в
віках не старіє.
- Так кому буде
присвячений сьогоднішній урок?
2. Метод «Прес».
- Я вважаю, що ……
- Тому що …… (Діти доводять свою думку).
- Сьогоднішній урок буде
присвячений славетному генію України, поетові і художнику Т. Г. Шевченку. Ми
починаємо вивчати новий розділ: «Тарас Григорович Шевченко – великий народний
поет і художник». На сьогоднішньому уроці ми познайомимось з дитинством
великого Кобзаря. Прочитаємо оповідання Д. Красицького «Тарас
Шевченко».
IV. Сприймання і засвоєння
матеріалу уроку.
- Що ви вже знаєте про Т.
Г. Шевченка?
1. Повідомлення
«Довідкового бюро». (перегляд слайдів)
- 9 березня 1814 року в
селі Моринці на Черкащині народився Тарас Григорович Шевченко. Батьки його були
кріпаками.
- Тарас був третьою дитиною в сім’ї Шевченків.
Радощів у Тараса було мало. Батько й мати з дня на день ходили на панщину, жили
бідно, в нужді і злиднях.
- Тарасик ріс, як билина
в полі. Першим його учителем і наставником було саме життя, сповнене плачу і
бідності. Няньчила Тараса старша сестра Катерина, сама ще тоді дитина. Малим
Тарас пас вівці та гуси.
- Зростав хлопчик кмітливим і допитливим,
цікавий до всього. Коли йому виповнилося 8 років батько віддав його в «науку»
до дяка. Дяк навчав по церковних книгах і за найменшу провину карав учнів
різками.
- Хлопець був охочий до
навчання, швидко все запам’ятовував. Тарас мав феноменальну пам’ять.
- Світлі дні дитинства
були недовгими. Перше тяжке горе – смерть матері. Тарасик мав 9 років.
- На 12 році Тараса
спіткало нове горе, раптово, простудившись у дорозі, помер батько. І хлопчина
залишився круглим сиротою, беззахисним і не доглянутим.
- Дуже рано в Тараса
появилися здібності до малювання. Крейдою чи вуглинкою змальовував усе, що
бачив.
- Прагнучи здобути
освіту, стає наймитом дяка у школі. Пізніше шукає в сусідніх селах учителя
малювання, 13 річним пасе ягнята.
- Доля привела Тараса до
Петербурга, де він прожив 17 років. Тут, Шевченко, талановитий кріпак,
познайомився з відомими діячами живопису і літератури, які доклали багато
зусиль, щоб викупити Шевченка з кріпацької неволі.
- 22 квітня 1838 року пан
видав відпускну на волю своєму кріпакові Тарасу Григоровичу Шевченку.
- І з травня 1838 року
Тарас почав навчатися в Петербурзькій академії Мистецтв, яку закінчив з двома
срібними медалями. Тут він малює свій перший автопортрет.
- У 1840 році виходить у
світ «Кобзар».
- Після закінчення
Академії Мистецтв Шевченко приїздить до Києва, працює художником.
- Потім потрапляє на
заслання, через свої вірші, в яких хоче бачити Україну вільною. Через 10 років
поета звільнили, хворим він повернувся у Петербург.
- Уже будучи тяжко хворим
видав український буквар, планував видати ряд підручників.
- Помер Т.Г.Шевченко 10
березня 1861 року у Петербурзі. Пізніше був перехований, як і заповів у Каневі
на високій горі, яка відтоді називається Тарасовою.
- Тарас Григорович
Шевченко прожив усього 47 років, із яких 24 у кріпацтві, 10 років мучився в
солдатській неволі на засланні і всього 13 років був вільною людиною.
Словникова робота.
- Перш ніж читати
оповідання, давайте разом розберемо значення окремих слів, які зустрінуться вам
у оповіданні.
- Плекають – доглядають,
дуже турбуються.
- Вишняк – вишневий сад.
- Хура – великий віз.
- Благенька – бідна,
латана, стара.
- Неабищо – щось
незвичайне.
- Свита – старовинний
довгополий верхній одяг.
- Кріпаки – селяни, що
були власністю пана за часів кріпацтва.
- Панщина – примусова
праця селян на поміщиків.
(Спочатку слова читає вчитель, потім учні разом,
«ланцюжком»).
Читання оповідання вчителем.
- Яким було дитинство
поета?
Фізкультхвилинка
Читання оповідання учнями мовчки.
- У якій сім’ї народився
Т.Г.Шевченко?
Читання «змійкою».
Читання «дощиком».
1. «Дощик» - пошепки
2. «Дощ» - голосно, швидко
3. «Злива» - голосно,
скоромовкою
4. «Сонце» - читання мовчки
Відповіді на питання.
- Коли померла Тарасова
мати?
- Чому помер батько?
- Що перед смертю сказав
батько про Тараса?
- Чи справдились слова
батька?
Вибіркове читання:
- Знайдіть рядки, в яких
говориться про
1. Любов Тараса до своєї
матері.
2. Смерть матері.
3. Життя сироти.
4. Що перед смертю сказав
батько про Тараса?
Робота в групах.
Розподіл тексту за частинами.
- Знайдіть рядки тексту,
які відповідають І, ІІ, ІІІ, IV пункту плану.
1. Померла ненька – І
група.
2. Тяжке сирітське життя
– ІІ група.
3. Смерть батька – ІІІ
група.
4. Пророцтво батька
збулося – IV
група.
Гра «Слідопити».
- Скільки разів у тексті
зустрічається слово Тарас? (4 рази із
заголовком 5).
Гра «Незакінчене речення».
Рефлексія.
1. Текстова вікторина.
1. Шевченко народився в селі:
А) Моринці;
Б) Кирилівка;
В) Тарасівка.
2. Батьки Тараса були:
А) панами;
Б) кріпаками;
В) робітниками.
3. Мати поета померла,
коли йому виповнилося:
А) 6 років;
Б) 9 років;
В) 11 років.
4. Тараса виховувала
сестра, яку звали:
А) Ярина;
Б) Оксана;
В) Катерина.
5. Перед смертю батько
ласкаво подивився на Тараса і сказав:
А) щоб Тарас тримався;
Б) щоб корився панові;
В) з нього вийде неабищо.
6. Не помилився батько –
з Тараса Шевченка вийшов:
А) великий композитор;
Б) великий художник і
народний поет;
В) великий казкар.
- Назвіть відповіді:
2. Гра «Мікрофон».
- Що ви дізнались про
дитинство Шевченка?
3. Хвилинка-цікавинка. (Розповіді учнів).
- У 80-х роках відкрили нову планету, яку назвали
«Кобзар».
- На Марсі є кратер ім. Т.Г. Шевченка.
- Вчені знайшли мінерал, який назвали Тарасовіт.
- В горах Кавказу є пік Шевченка.
4. Розповідь вчителя.
Іменем Шевченка названо
міста і села, вулиці і площі, а пам’ятники побудовано не лише в Україні, а й
далеко за її межами: Росії, Молдові, Казахстані, Канаді, Франції, Америці. Його
твори видані на 33 мовах світу (показ
слайдів). В Компаніївці є вулиця Шевченка.
VI. Оцінка вчителем
діяльності учнів на уроці.
VII. Домашнє завдання (за
вибором): переказувати оповідання «Тарас Шевченко», прочитати вірш з «Кобзаря»,
виразно читати оповідання «Тарас Шевченко».